Powers of Oliy Majlis to be expanded
On May 1, during a plenary meeting of the Legislative Chamber of Oliy Majlis, a draft law “On amending certain legislative acts of the Republic of Uzbekistan” was considered.
In order to further strengthen the role of Oliy Majlis and political parties in deepening democratic reforms and modernizing the country, the draft law proposes amendments to the laws “On rules of the Legislative Chamber of Oliy Majlis”, “On rules of the Senate of Oliy Majlis” and “On parliamentary oversight”.
It is proposed to introduce a hearing mechanism at meetings of heads of state bodies and economic management bodies at the Legislative Chamber and the Senate of Oliy Majlis.
The document provides for the introduction of a procedure in accordance with which the decisions of the chambers of Oliy Majlis, adopted following the results of their hearing (with respect to members of the government) will be sent to the Cabinet of Ministers.
During the development of the draft law, deputies studied international experience. In their opinion, the amendments to the document will serve to further expand the powers of Oliy Majlis in the exercise of parliamentary control over the activities of state bodies, significantly strengthen the role of parliament in ensuring the effective implementation of legislation.
“An analysis of the law enforcement practice of national legislation showed, despite the fact that different forms of parliamentary control are applied, there is no effective tool for monitoring and control over the activities of state bodies and economic administration bodies. And this, according to deputies, reduces the effectiveness of the implementation of legislation and control over its execution, creates the prerequisites for the violation of the rights, freedoms and legitimate interests of citizens,” the press service of the lower house of parliament noted.
The draft law has been conceptually adopted by deputies.