Mirziyoyev instructs to devise a strategy for development of automotive industry
President Shavkat Mirziyoyev instructed to attract international experts and develop a strategy for improving the domestic automotive industry.
On October 21, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video session to discuss the productivity of industries over the past 9 months and tasks for the remaining period of the year.
At the meeting, the President stressed that the production of tractors and seeders had halved in the agricultural engineering industry that was transferred recently to the management of Uzavtosanoat. The need was noted to bring the production of automobiles to 62 thousand units in the fourth quarter of the year, to export vehicles for $165 million, as well as to start selling components and spare parts in the external market.
Shavkat Mirziyoyev insisted that, together with international experts, a strategy be devised for the development of the national automotive industry.