Mirziyoyev, Putin discuss strengthening cooperation in automotive industry, railway transport and pharmaceuticals
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of Russia Vladimir Putin.
During the telephone conversation, issues of deepening practical cooperation, ensuring the dynamics of trade relations and supporting bilateral projects of leading enterprises were considered.
The presidents of the two countries noted with deep satisfaction the fruitful results of the International Industrial Exhibition "Innoprom. Central Asia".
The parties exchanged views on the importance of further expanding mutually beneficial cooperation in the automotive industry, railway transport, pharmaceuticals, chemical industry and other priority sectors.
Following the talks, Shavkat Mirziyoyev sincerely thanked Vladimir Putin for creating all the necessary conditions in the territory of Russia for voting in the upcoming constitutional referendum in Uzbekistan.