PM Aripov: In 2022, Uzbekistan’s foreign trade turnover with the EAEU countries amounted to $17 billion
Uzbekistan, in the status of an observer state, is actively working to create favorable conditions for establishing a mutually beneficial partnership with the EAEU.
This was announced on February 3 by the head of the government of Uzbekistan, Abdulla Aripov, at a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council.
“We are committed to strengthening and expanding trade-economic ties with all countries of the association, which are among our main trading partners. It is noteworthy that despite the global crisis, by joint efforts we manage to adapt to difficult conditions and find new points of economic growth. Thanks to mutual support, last year Uzbekistan’s foreign trade turnover with the EAEU countries increased by 33%, amounting to $17 billion,” he said.
According to him, in 2022, more than 1,000 new joint ventures were created with the countries of the Union in Uzbekistan, and their number exceeded 5,000.