Draft Constitution to be submitted to a national referendum
In Uzbekistan, the draft of the updated Constitution will be submitted to a national referendum, it became known in the congratulatory speech of President Shavkat Mirziyoyev on the occasion of the Constitution Day.
“These days the country continues to discuss changes and additions to the basic law. This constitutional reform is dictated by the essence and logic of the development strategy of New Uzbekistan, the wishes and proposals of our people, and the rapidly changing times themselves. Today, we must deeply introduce into the Constitution, laws, into our daily life the principle of “human – society – state”, he said.
The head of state stressed that the protection of a person, his life, rights, freedoms, legitimate interests, honor and dignity of the individual as the highest value is at the center of constitutional reforms. In particular, the Basic Law will enshrine many issues and norms that are fundamentally important for us, such as a socially oriented state, strengthening the constitutional foundations of the family institution, reliable protection of the older generation, persons with disabilities, comprehensive support for women and youth, qualified medical care for the population, development of education, science and culture, guarantees of the environmental rights of citizens and preservation of the ecological balance, expansion of the rights and powers of civil society and mahalla institutions, ensuring the independence of the mass media.
Mirziyoyev stressed that the expressed opinions and proposals of the Uzbek people will be taken into account in this process. According to him, the draft Constitution will be submitted to a national referendum.