Asian countries to discuss security issues at CICA summit in Astana
On October 12-13 this year, Astana is hosting the sixth CICA summit.
According to the spokesperson for the Kazakh Foreign Ministry, Aibek Smadiyarov, the summit will welcome 11 presidents from Azerbaijan, Iraq, Iran, Qatar, Kyrgyzstan, Palestine, Russia, Tajikistan, Türkiye, and Uzbekistan. President of Belarus Alexander Lukashenko will participate as an observer and Vice Presidents of Vietnam and China will also attend the summit.
During the summit, it is planned to consider topical issues of security and sustainable development in the Asian region.
CICA is the largest international forum for strengthening cooperation aimed at ensuring peace, security and stability in Asia.
Presently, CICA has 27 member states encompassing nearly 90 percent of the territory and population of Asia, generating around two-thirds of the global GDP. Nine countries and five multinational organizations, including the United Nations, have observer status.