Uzbekistan and Azerbaijan discuss strengthening cultural ties
Deputy Prime Minister, Minister of Tourism and Cultural Heritage of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov met in Baku with the Minister of Culture of Azerbaijan Anar Karimov.
During the meeting, the parties highly appreciated the dynamics of the development of interstate relations in the field of culture. It was emphasized that the frequent exchange of creative delegations makes a significant contribution to the further rapprochement of the two fraternal peoples. In this context, the Azerbaijani side expressed deep gratitude for the participation of the "Bahor" group in the international folklore festival Khara-bulbul, held on May 12-14.
In addition, a common opinion was expressed about the presence of a significant unrealized potential for interaction in the field of culture. As part of this activity, the sides agreed to carry out a set of events providing for the mutual exchange of visits of prominent figures of culture and art, as well as jointly organizing performances by artists.