Uzbekistan begins transferring students’ studies from Ukraine in a simplified manner
Since March 15, the government of Uzbekistan has started transferring the studies of students evacuated from Ukraine in a simplified manner, the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education reported.
It was noted that in accordance with the instructions given at the presidential videoconference meeting held on March 4, the documents of students wishing to return from Ukraine and continue their studies in Uzbekistan are being accepted by regional working groups.
In this process, students were asked to contact working groups (given in the table) set up in residential areas and obtain detailed information.
It was reported that to date, a list of students, who have applied to the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education and the Ministry of Foreign Affairs in this regard, has been compiled by foreign educational institutions and residential areas, and sent to regional working groups.