Law on protecting population and territories from emergencies to be adopted in a new edition
Following the Sardoba tragedy in 2020 and the natural disaster in Bukhara region, the Legislative Chamber is considering a new version of the law “On protection of the population and territories from natural and man-made emergencies”, MP Rasul Kusherbayev reported about this.
He writes that shortcomings in the coordination of the state prevention system were observed when the natural disaster in Alat, Karakul and Jondor districts of Bukhara occurred on April 27, 2020 and the man-made consequences of the Sardoba reservoir on May 1, 2020.
“This requires improving the legal framework for cooperation in the field of protection of the population and the territory from emergencies, including the elimination of emergencies. The bill was adopted by deputies in the first reading,” he said.
It should be recalled that on April 27, 2020, strong winds blowing in Uzbekistan from Turkmenistan reached 9-40 meters per second in Bukhara, Navoi, Samarkand and Kashkadarya regions. As a result, 41 people were injured and 1 died.
It also damaged homes, vehicles, infrastructure and crops. At that time, President Shavkat Mirziyoyev arrived in Bukhara to assess the consequences of the disaster, to take the necessary measures and to communicate directly with the population. The total damage caused by strong winds in Bukhara region amounted to 141.6 billion soums.
In addition, on May 1, 2020, part of the Sardoba dam reservoir collapsed, flooding neighborhoods and fields in neighboring districts. Even then, the President immediately rushed to the scene and personally stepped in to stabilize the situation.
For information, the current law “On protection of the population and territories from natural and man-made emergencies” was adopted on August 20, 1999. It consists of 6 chapters and 27 articles.
The law regulates social relations in the field of protecting the population and territories from natural and man-made emergencies and aims to prevent the occurrence and development of emergencies, reduce the losses caused by emergencies and eliminate emergencies.