Senate Chairperson Tanzila Narbayeva to visit Russia
On October 13-15, a delegation led by the Senate Chairperson Tanzila Narbayeva will visit St. Petersburg to participate in the third Eurasian Women’s Forum. The theme of the Forum is “Women: A Global Mission in a New Reality”.
Held regularly since 2015, the Forum is a major international platform bringing together women leaders from every continent to discuss the role of women in the modern world and develop shared solutions to global problems.
The Forum will be attended by women parliamentarians, representatives of government agencies, international organizations, global corporations, business leaders, the scientific community, non-profit organizations and heads of charitable projects, and leading figures in the international women’s movement.
As part of the visit, the delegation of Uzbekistan will hold a number of bilateral meetings with the leadership of the Russian parliament, representatives of international structures and organizations.