President Mirziyoyev to hold an open dialogue with entrepreneurs
In the coming days, it is planned to hold an open dialogue between the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on support for entrepreneurs, the Chamber of Commerce and Industry reports.
In the course of the open dialogue, topical problems of entrepreneurs, ways of solving them, proposals and initiatives for further improving the business environment in the republic will be discussed.
“From 20 to 31 July this year, you have the opportunity to directly contact the President of the Republic of Uzbekistan with questions related to your activities, ideas and proposals for expanding and developing your business,” the message reads.
You can submit your proposals through the telephone numbers of the Staff Call Center 11-00, (71) 238-52-52, (78) 150-60-06, (71) 202-09-06; via Internet channels: @taklif_bot (Telegram bot), info@chamber.uz.