President names main achievement of Uzbekistan’s foreign policy
The main achievement of Uzbekistan’s foreign policy is the cardinal changes in the development of good-neighborly relations in Central Asia – with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan. This was announced by President Shavkat Mirziyoyev at the international conference “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities”.
“Together we have succeeded in creating a completely new atmosphere of trust and mutual support in our region. We have created an effective platform for regular dialogue and joint identification of ‘new points’ and drivers of growth,” Shavkat Mirziyoyev said.
He stated that it is planned to hold the next Consultative Meeting of the Heads of CA States in Turkmenistan in early August.
“Uzbekistan is a reliable, stable and predictable partner aimed at developing the constructive and mutually beneficial cooperation,” the President added.