Mirziyoyev proposes to create a regional platform for expanding economic cooperation
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev proposed to create a regional platform for expanding economic cooperation between the countries of Central and South Asia.
“Just as our common ancestors did by convening the Majlis and Kurultais, Loya Jirga, Wasi mushavarat and Sabha, we propose to hold an annual interregional forum for discussion of pressing issues of expanding the economic agenda of cooperation, deepening partnerships and investment cooperation of our countries,” Mirziyoyev said at the international conference “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities”.
According to him, the recommendations and proposals emanating from such a dialogue can be transformed into concrete programs and projects aimed at job creation, capacity-building and ensuring sustainable growth of our economies.
“Besides, we are initiating a joint expert study to conclude a multilateral Agreement on Economic Cooperation among the countries of our regions,” the President added.
Mirziyoyev noted that the priority task is to create conducive conditions for the development of trade and economic ties, and the growth of mutual investments.
“A practical contribution to solving these issues would be the development and implementation of effective measures for the free movement of investments, goods and services, the formation of a developed system of transport communications and energy infrastructure,” Shavkat Mirziyoyev said.