President Mirziyoyev instructs to strengthen the status of Uzbek language
Shavkat Mirziyoyev has instructed to strengthen the status of the Uzbek language and introduce modern technologies for its study in the country and abroad.
On January 19, President Mirziyoyev chaired a video conference during which radical improvement of the system of spiritual and educational work, strengthening the interaction of state and public organizations in this process were discussed.
A proposal was made to transform the Victory Park complex in Tashkent into a scientific center to study history.
The importance of educating young people in the spirit of patriotism was emphasized. “To achieve this, it is necessary to bring history teaching to a new level and expand scientific research in this area,” the presidential press service quoted.
“It is necessary to teach national history in a national spirit. Otherwise, there will be no effect. We must teach our youth to learn lessons from history and draw conclusions,” Shavkat Mirziyoyev said.
The responsible persons were tasked to develop a concept for the development of historical science in Uzbekistan until 2030.
The President instructed to strengthen the status of the Uzbek language as a state language, introduce modern technologies for its study in the country and abroad.