Mirziyoyev speaks with Berdimuhamedow over the phone
President Shavkat Mirziyoyev has held a telephone conversation with President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow.
During the telephone conversation, the parties underlined with deep satisfaction the current high level of the Uzbek-Turkmen bonds of friendship, good neighborliness and strategic partnership.
The leaders spoke in favor of stepping up the activities of the joint Intergovernmental Commission to promote new projects of industrial cooperation.
Particular attention was paid to the continuation of proactive contacts in culture, education and healthcare, the organization in both countries of joint events and forums with the wide participation of celebrated art figures and prominent academia.
The two sides also exchanged views on pressing issues in international and regional affairs.
Mirziyoyev expressed support for the initiative of the Turkmen President to hold a high-level Ashgabat conference as part of the International Year of Peace and Trust. Agreement has been reached on the participation of Uzbek delegation in the upcoming event.