New houses to be built in Tashkent on an area of more than 200 hectares
On November 19, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects for the construction of a number of facilities in the country.
As the presidential press service reported, during the presentation, information on construction projects in the city of Tashkent was provided.
It should be recalled that on June 12 this year, the President visited the Almazar district and set tasks for its socio-economic development. In particular, it was proposed to transfer a part of the Tashkent region to the Almazar district and build new residential areas and enterprises.
According to the project presented, it is planned to build multi-storey buildings for more than 150 thousand people, a school, a kindergarten, a park and an economic zone on an area of more than 200 hectares.
In addition, Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the construction progress of the “Temurbeklar maktabi” school in Tashkent and gave the necessary instructions.