“From now onwards, no one will interfere with the activities of the Health Ministry” – Shavkat Mirziyoyev
From now onwards, no one will interfere with the activities of the Health Ministry and its personnel issues, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev said at a videoconference devoted to healthcare issues on Friday.
“From now onwards, no one will interfere with the activities of the ministry, its personnel policy. Chief doctors, physicians or other medical workers will not be involved in any work not related to their professional duties,” Shavkat Mirziyoyev said.
In 2019, 60% of deaths were caused by cardiovascular diseases, which could have been prevented by primary care. In half of the oncology patients, the disease is detected after the second or third stage.
In this regard, the President stressed the need to completely revise the system of medical care in rural medical centers and family polyclinics, the tasks and functions of doctors and mid-level workers.
“Now khokims of regions and districts will visit all rural medical centers. Let them wait in the queue. Let them see how the work is organized. This is how we will now assess the work of local leaders,” Mirziyoyev said.
The primary task is to transform general practitioners into family doctors on the basis of advanced foreign experience. To facilitate their activities, medical teams for therapy, pediatrics, obstetrics and patronage will be organized. These teams will work with their assigned families on the basis of a specially compiled map. The health status of the population will be assessed and an electronic database will be created. It is planned to provide tablets and mobile diagnostic tools to medical teams.
Constant medical supervision will be established for children under 5 years of age, pregnant women, women of reproductive age and over 35, as well as for people over 40. They will undergo regular screening examinations. Individual patronage will be established for people in the high-risk group.