“We should unite efforts, strengthen the principles of common responsibility” – Shavkat Mirziyoyev addresses the UNGA session
Today, September 23, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the 75th session of the UN General Assembly. In his address, Mirziyoyev put forward his initiatives on such issues as strengthening peace and stability, striving for sustainable development and ensuring human rights and freedoms.
For the first time, the President of Uzbekistan spoke in the Uzbek language at the UNGA session.
Starting his speech, Mirziyoyev touched upon the issue of the coronavirus pandemic.
“The world has not seen such a catastrophe for the last hundred years. It demonstrated the vulnerability of all humanity to such global threats. The current difficult and tense situation has proved the interconnectedness of all states and peoples of the world, the special importance of regular dialogue, trust and close cooperation.
We have seen how important it is to unite the efforts of all states, parliaments and civil society, strengthen the principles of common responsibility, develop the international partnership in an appropriate manner and increase the powers and role of the World Health Organization.
Our goal is to create a global system that guarantees the fundamental rights and freedoms, health and prosperity of every human being.
In this regard, we propose to develop an international code of conduct under the auspices of the United Nations on voluntary obligations of states when such pandemics occur. This document should reflect the obligations of each state before its citizens and international partners,” said Shavkat Mirziyoyev.
It has been emphasized that since the early days of the pandemic in Uzbekistan, all efforts and resources have been directed at curbing this dangerous disease and, most importantly, saving lives. It was noted that in order to mitigate the negative consequences of the pandemic, social protection and health care systems are being sharply strengthened, targeted assistance is being provided to the population. The government has created several funds to support the people.
The President took the opportunity to express his deep gratitude to all the friends and colleagues who provided generous assistance during the difficult times.
“We support all the efforts of the international community to effectively combat the pandemic, including the development and widespread use of essential medicines and vaccines.
We also support the proposal of Secretary-General António Guterres to hold a summit on the urgent issues of food security in the current crisis,” Shavkat Mirziyoyev added.