“Many heads of executive bodies are not ready for the policy of openness” - Mirziyoyev
Many heads of executive bodies in Uzbekistan are not ready for the policy of openness. This was stated by President Shavkat Mirziyoyev in his ceremonial speech on August 31 at the Kuksaroy residence.
“You have to know one thing. We have great opportunities. Thank God, our intentions are pure, our plans are clear.
We need one thing – peace. As I said from the first day, we must understand the difficulties of our people and continue the work we started with integrity.
We all need to know this. All responsible officials should know.
Believe one thing – our path is right. Our main goal is to please our people. A difficult task.
We need to get rid of our flaws. We are trying very hard to tell our khokims to visit people and listen to their pain.
But all fingers are not equal. We are facing obstacles, dishonesty at places. Many heads of executive bodies are not yet ready for such openness,” the President said.
Shavkat Mirziyoyev once again touched upon the issue of coronavirus.
“May we overcome this trial in unity. I reiterated in yesterday’s videoconference that this virus is literally next to us.
Recently, the head of our National Theater has died. We tried very hard, unfortunately, we could not save his life. I could not sleep after these events.
A lot of things depend on us. Let us be vigilant, be careful, and do what the doctors say. This is a very cunning enemy. It’s not easy to deal with it, we have to be ten times smarter than it, using our minds. We should not take off our masks, we need to keep the social distance and arrange our weddings accordingly.
This is how we are going through difficult times. But our path is right, our intentions are pure,” the head of state said.