Mirziyoyev gives instructions on eliminating consequences of the disaster in Syrdarya
Today, May 1, the President of Uzbekistan arrived in the Syrdarya region.
It should be recalled that after heavy rain and a gale in the morning of May 1, Sardoba reservoir in Syrdarya region suffered a dam breakthrough. As a result, residential settlements, communication networks and agricultural lands suffered great damage.
As the presidential press service reported, Shavkat Mirziyoyev urgently arrived at the scene of the incident.
“A government commission has been formed, all measures have been taken to eliminate the consequences of the emergency situation, evacuate the population to safe places and provide them with comprehensive assistance,” the press service said.
The President met with local residents evacuated in the Akaltyn district and noted that all sufferers will be given special attention, they will be provided with housing and food.
“This is a test that no one expected. Our first action was to evacuate people to safe places without casualties. I ask all the senior people, the chairmen and inspectors of mahallas: we should place the people in houses, tents, they should be provided with food. We mobilize all forces and means. Not a single leader will leave for home until the situation gets improved. We need to work hard, withstand, no matter how heavy the burden is. Not a single family, not a single person will be left without attention,” Shavkat Mirziyoyev said.
Operational measures involve forces and means of the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Water Resources, construction and repair organizations, law enforcement bodies and other services. Residents of mahallas living near the reservoir were evacuated to safe areas, in particular, they were placed in schools, colleges, enterprises, some of the victims were accommodated by residents of other mahallas.
“The personnel and special equipment of the Ministry of Defense were also involved in the population’s evacuation and equipping economic facilities. The territorial departments of the Ministry of Internal Affairs and the National Guard are involved in the evacuation and maintenance of the order,” the report said.
In addition, Shavkat Mirziyoyev visited the dam of the Sardoba reservoir and examined the place of the breakthrough. The situation was discussed with the government commission and experts, the necessary forces and resources were prepared to block the breakthrough.
Currently, water leakage has stopped. The stream of water is directed into the Abay canal of the Akaltyn district and brought to Arnasay Lake, Jizzakh region.
“The situation is under the personal control of the President. The head of state is still in the Syrdarya region,” the press service concluded.