Kyrgyz PM expresses gratitude to Uzbekistan for the humanitarian aid provided
On April 2, a telephone conversation took place between the Prime Minister of Uzbekistan Abdulla Aripov and his Kyrgyz counterpart Muhammedkaly Abylgaziev.
Photo: Alisher Aliyev
According to the press service of the Kyrgyz Government, the parties discussed the issues of bilateral cooperation between the countries and the situation with the spread of coronavirus in the region.
Muhammedkaly Abylgaziev expressed gratitude to the Government of Uzbekistan for the humanitarian aid provided and noted that the Kyrgyz side appreciates the assistance of Uzbekistan in the fight against the spread of coronavirus infection.
It should be recalled that on April 2, 1,000 tons of flour, 7,000 sets of medical protective suits, 2,000 pieces of disposable respirators, 20,000 gloves, 500 goggles, 200 medical pyrometers and 2,000 test kits and other necessary equipment were delivered from Uzbekistan to Osh oblast.