AQShda ozodlikka chiqqan rossiyalik Vinnik Moskvaga yetib keldi
Vashington va Moskva o‘rtasidagi mahbuslar almashinuvi chog‘ida ozod etilgan Aleksandr Vinnik Rossiyaga yetib keldi, deb xabar qildi Rossiya davlat agentliklari.
Foto: picture-alliance/dpa/Y. Malinov
Rossiya fuqarosi, BTC-e onlayn birjasi asoschisi, Vashington va Moskva o‘rtasidagi mahbuslar almashinuvi paytida ozod qilingan Aleksandr Vinnik Rossiyaga keldi. Bu haqda 14 fevral, jumaga o‘tar kechasi TASS va "Interfaks" agentliklari xabar berdi.
Ularga ko‘ra, rossiyalik samolyot bilan Istanbuldan yetkazilgan. Mitsubishi Challenger jyeti Vnukovo xalqaro aeroportiga qo‘ndi. AQShdan parvoz ikki bosqichda amalga oshirildi — Turkiyaga va Istanbuldan Moskvaga.
Vinnik ishi
Aleksandr Vinnik 2017 yilning yozida oilasi bilan dam olayotgan Gretsiya shimolida AQSh talabi bilan qo‘lga olingan edi. Erkak tovlamachilik, shaxsiy ma’lumotlarni o‘g‘irlash va giyohvand moddalar savdosiga yordam berishda ayblangan. 2024 yilda u pul yuvish uchun fitna uyushtirganlikda aybini tan oldi. U AQShda 4 milliard dollar (3,8 milliard yevro) pul yuvishda ayblanib, 50 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilingan. Vinnik 2022 yil avgustida AQShga ekstraditsiya qilingan edi.
Avvalroq BTC-e kunlik 66 million dollar aylanmasi bilan dunyodagi eng yirik kripto-platformalarning o‘ntaligiga kirgan. Anonim akkauntlardan savdo qilishga ruxsat berganligi sababli, butun BTC-e aylanmasi AQSh rasmiylari tomonidan noqonuniy deb topildi. Advokatlarning so‘zlariga ko‘ra, Aleksandr Vinnik 2024 yilning 1 avgustida Rossiya, AQSh va boshqa G‘arb davlatlari o‘rtasida mahbuslarni ayirboshlash bitimiga qo‘shilishni istagan.